Jedną z diet, która w skuteczny sposób może przyspieszyć proces odchudzana jest monodieta oparta na jajkach. Dzięki niej na wadze traci się bardzo szybko – nawet kilka kilogramów w tydzień. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że ze względu na ubogi jadłospis, dieta jajeczna nie powinna być stosowana długookresowo.

DIETA JAJECZNA – JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ PROGRAMJ?

Dieta jajeczna to tzw. jedna z diet ekspresowych, która została opracowana przez dietetyków z amerykańskiej kliniki Mayo (zajmującej się leczeniem otyłości). Jej program przewiduje jedzenie maksymalnie sześciu jajek dziennie, a do tego spożywanie niektórych owoców i warzyw oraz niewielkiej ilości tłuszczu. Jest więc ona bardzo restrykcyjna, ale też monotonna. Jest jednak przy tym wyjątkowo skuteczna, gdyż w krótkim czasie pozwala na zrzucenie czasem nawet 10 kilogramów. Jednak tak szybka utrata wagi może powodować efekt jojo. Program diety – zgodnie z założeniami jej twórców – powinien trwać przez dwa tygodnie. Taka 14-dniowa dieta opiera się na jajkach, a każde z nich ma zaledwie około 70 kalorii. Pomysłodawcy stwierdzili, że właśnie dlatego będzie ona tak skuteczna oraz bezpieczna. Jednak – tak jak każda inna monodieta – wzbudziło to wątpliwości niektórych specjalistów. Obecnie lekarze i dietetycy zalecają stosowanie diety jajecznej maksymalnie przez tydzień (a jeszcze lepiej przez 3-5 dni). Oczywiście nie jest ona wskazana dla osób uczulonych na jajka i tych ze zbyt wysokim cholesterolem.

DIETA JAJECZNA JADŁOSPIS

Opiera się ona na spożywaniu jajek na twardo, których nie powinno się gotować dłużej niż dziesięć minut, by nie straciły swoich cennych właściwości. Dziennie można zjeść 6 takich jajek (po dwa na każdy z trzech posiłków), dodając do nich tłuszcze (w rozsądnych ilościach) takie jak: masło, oliwa, majonez. Posiłkom może towarzyszyć również spożywanie niewielkiej ilości warzyw i owoców, takich jak: warzywa korzeniowe, jabłka, banany, gruszki, brzoskwinie, mandarynki, pomarańcze i grejpfruty. Owoce można jeść do śniadania i kolacji, natomiast warzywa – na przykład w formie świeżej sałatki – najlepiej zjeść w porze obiadu. Bardzo ważne jest to, że w trakcie stosowania diety jajecznej – aby była ona skuteczna – codzienne należy pić około 3 litrów różnych płynów. Ma być to: woda, ziołowe napary, herbaty zielona i czerwona oraz herbaty owocowe. Można również pić słabą kawę i słabą czarną herbatę (oczywiście bez cukru). Wykluczyć trzeba zaś zupełnie picie: alkoholu, napojów gazowanych i słodzonych, a także napojów energetycznych. Jadłospis, który obejmuje po dwa jajka na twardo trzy razy dziennie, przewiduje spożycie po jednym z wymienionych wcześniej owoców na śniadanie oraz kolację. Natomiast jeśli o posiłek w trakcie dnia, to pomysłami na dodatki obiadowe do dwóch jajek na twardo stać się mogą:

  • Sałatka z jarzyn z odrobiną oliwy z oliwek,
  • Surówka z warzyw (sałata lodowa, pomidor, oliwki),
  • Surówka z ogórka zielonego, rukoli i sałaty lodowej z niewielką ilością oliwy z oliwek),
  • Surówka z ogórkiem kwaszonym, porem i pomidorem,
  • Surówka ze szpinaku, sałaty, pomidora i brokułów,
  • Gotowana marchewka z groszkiem,
  • Kapusta na ciepło.

W trakcie stosowania diety nie można jeść takich produktów spożywczych jak: owoce o dużej zawartości węglowodanów (np. czereśnie czy winogrona), warzywa strączkowe i te zawierające dużo skrobi, chleb, makarony, ryz, sól i cukier. Pozwoli to uniknąć zaparć, które mogą pojawić się w trakcie diety jajecznej.

DIETA JAJECZNA – PRZECIWWSKAZANIA I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Spożywanie jajek jest ważne, ponieważ mają one niewiele węglowodanów, a są źródłem cennych tłuszczów nienasyconych, witamin: A, D, E i K oraz witamin z z grupy B. Zawierają one także: lecytynę, wapń, potas, fosfor, magnez oraz żelazo. Ponadto, znajdujące się w nich aminokwasy wpływają na regulację poziomu hormonów i płynów ustrojowych. Odpowiadają także za regenerację narządów wewnętrznych, komórek i mięśni. Stosowanie diety jajecznej pozwala skutecznie i szybko pozbyć się zbędnych kilogramów. Jednak na uwadze trzeba mieć również to, że dieta jajeczna posiada swoje wady i może wywołać pewne niepożądane działania, nie może jej też stosować każdy. Przeciwwskazaniami zastosowania diety jajecznej będą: uczulenie na jajka, wysoki poziomem cholesterolu we krwi, choroby ze strony układu krążenia, choroby wątroby. Przed podjęciem próby odchudzania się zgodnie z zasadami diety jajecznej, zawsze najlepiej jest skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem. Trzeba liczyć się również z tym, że opisywana dieta jajeczna efekty może nieść ze sobą negatywne skutki dla organizmu. Po pierwsze, powrót do dawnych nawyków żywieniowych po jej zakończeniu może doprowadzić do efektu jojo. Po drugie, codzienne spożywanie jajek może doprowadzić do wzrostu poziomu „złego” cholesterolu, a więc sprzyjać rozwojowi miażdżycy i zakrzepicy. Po trzecie, nadmiar jajek to także powód do pojawienia się problemów żołądkowych, a towarzyszący posiłkom tłuszcz może wpływać negatywnie na zdrowie serca i wątroby, a także na wygląd cery. Po czwarte, jadłospis takiej diety nie jest w stanie zaspokoić dziennego zapotrzebowania energetycznego osoby dorosłej, która pracuje i wykonuje codzienne obowiązki. Tak niska kaloryczność diety powodować może osłabienie, rozdrażnienie,bóle głowy oraz nudności. Jak więc widać, dzięki diecie jajecznej można schudnąć szybko i skutecznie. Nie jest to jednak sposób na odchudzanie zdrowe, z długotrwałymi efektami.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu Atlantafalconsjerseyspop.com w dniu publikacji opracowania. Serwis Atlantafalconsjerseyspop.com nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis Atlantafalconsjerseyspop.com nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis Atlantafalconsjerseyspop.com nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu Atlantafalconsjerseyspop.com jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Chronione przez Copyscape Plagiarism Checker - nie kopiuj treści z tej strony