Jedną z diet, która pozwala na bardzo szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów jest dieta kapuściana, która budzi wiele kontrowersji. Jej podstawą jest zupa kapuściana, którą można jeść bez żadnych ograniczeń, ale nie jest to jedyny dostępny posiłek. Jak wyglądają zasady tej diety i czy może przynieść jakieś działania niepożądane? O tym poniżej.

JAK WYGLĄDA PROGRAM DIETY KAPUŚCIANEJ?

Dieta ta jest krótkotrwałą dietą odchudzającą i opiera się przede wszystkim na jedzeniu dużych ilości kapusty: w tym przypadku w formie zupy kapuścianej. Program diety trwa tydzień. Wydaje się, że jest to rozwiązanie dobre, ponieważ jedzenie zup zalecają wszyscy dietetycy, a kapusta sama w sobie jest zdrowa. Jednak jedzenie wyłącznie takiej zupy przez tydzień może zniechęcić nawet jej miłośników. W programie diety kapuścianej przewidziano jednak również to, że – oprócz zupy – dwa razy dziennie można zjeść inny pokarm (który został oczywiście ściśle określony). Jeśli zaś chodzi o napoje, to w trakcie stosowania diety, można pić jedynie wodę oraz napoje bez kalorii (np. niesłodzoną herbatę). Ten sposób żywienia może rzeczywiście spowodować utratę wagi, ale tylko dlatego, że znacznie zmniejsza ilość dostarczanych organizmowi kalorii. Po zakończeniu tego rodzaju tygodniowego sposobu odżywiania i powrocie do normalnego trybu życia, istnieje duże prawdopodobieństwo odzyskania utraconej wagi (efekt jo-jo). Dieta kapuściana mimo wszystko nadal jest jednak stosunkowo popularna, ponieważ nie wymaga kupowania drogich produktów spożywczych, książek kucharskich czy suplementów. Największą zaletą tej diety (w porównaniu do wielu innych sposobów odchudzania) jest to, że osoba ją stosująca przez cały czas pozostaje syta. Jest tak, ponieważ za każdym razem kiedy poczuje się głód może zjeść porcję zupy kapuścianej. W programie diety przewidziano także spożywanie niewielkiej ilości:

  • Świeżych owoców (z wyłączeniem bananów),
  • Warzyw (oprócz strąkowych),
  • Ryżu,
  • Produktów mlecznych,
  • Chudego mięsa.

Całkowicie wykluczone jest spożywanie: cukru, tłuszczów zwierzęcych, czerwonego mięsa oraz alkoholu. Do pozytywnych aspektów diety kapuścianej można zaliczyć to, że oczyszcza ona jelita, reguluje pracę układu pokarmowego i działa moczopędnie. W tydzień pozwala zrzucić około 5 kilogramów. Te efekty będzie można jednak utrzymać wtedy, gdy po zakończeniu diety kapuścianej przejdzie się na inną, niskokaloryczną dietę, np. 1500 kalorii.

DIETA KAPUŚCIANA PRZEPIS

Tak jak było wspomniane już wcześniej, podstawą tej diety jest zupa kapuściana. Najczęściej spotykany na nią przepis przedstawia się następująco: 3 litry wody, główka kapusty włoskiej, 3 duże cebule, 5 pomidorów, papryki zielona i czerwona, 2 gałązki selera naciowego, kostka bulionu, liść laurowy, do przyprawienia – pieprz, kminek i majeranek. Przygotowanie zupy należy rozpocząć od poszatkowania kapusty i wrzucenia je do garnka z kostką bulionową i przyprawami. Całość trzeba zalać wodą i gotować kwadrans pod przykryciem. Kiedy zupa się gotuje, należy pokroić w kostkę (obrane) pomidory i paprykę (pozbawioną nasion), a selera i cebulę trzeba pokroić w drobne plasterki. Po 15 minutach skrojone warzywa dodaje się do zupy i gotuje razem kolejne 15 minut – na małym ogniu. Jeśli zaś chodzi o tygodniowy jadłospis diety kapuścianej, który zakłada spożywanie posiłków cztery razy dziennie, to powinien on wyglądać w następujący sposób:

Dzień 1: Można zjeść nieograniczoną ilość zupy oraz owoce, ale bez bananów (mogą być to np. jabłka, pomarańcze, truskawki).

Dzień 2: Ma się opierać na zupie i warzywach, najlepiej surowych albo gotowanych zielonych warzywach liściastych. Mogą być to także ziemniaki.

Dzień 3: Tego dnia można zjeść tak wiele owoców (bez bananów) i warzyw na ile ma się ochotę. Jednak nadal podstawą dziennego jadłospisu ma być zupa z kapusty.

Dzień 4: Podstawę nadal stanowi zupa, jednak dopuszczalne staje się zjedzenie dwóch bananów oraz wypicie mleka odtłuszczonego (np. dwóch szklanek na kolację).

Dzień 5: Oprócz zupy kapuścianej jadłospis tego dnia może obejmować: sok owocowy, maksymalnie 500 g wołowiny, kurczaka albo ryby i do sześciu świeżych pomidorów. Należy też wypić co najmniej 6-8 szklanek wody.

Dzień 6: Można zjeść 200 g wołowiny (albo ryby jeśli nie wybrało się jej dzień wcześniej) i warzywa (najlepiej zielone liściaste). Nadal obowiązuje spożywanie zupy.

Dzień 7: Zupie kapuścianej towarzyszą tego dnia: brązowy ryż/kasza z warzywami i sok owocowo-warzywny bez cukru.

W trakcie diety kapuścianej należy pić każdego dnia około 2 l wody mineralnej. Proces oczyszczania organizmu będą też wspierać herbatki ziołowe (morszczyn, mniszek lekarski, karczoch). Pić można także zieloną herbatę i świeże soki.

PRZECIWWSKAZANIA I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Dieta kapuściana efekty – choć nie jest tak restrykcyjna jak np. dieta militarna, to i tak dostarcza niewielu kalorii. Trzeba też zaznaczyć, że nie da się w ciągu tygodnia spalić 5 kg tłuszczu. Niższa waga będzie oznaczać głównie utraconą wodę. Niezdrowy charakter tej diety wynika zaś z tego, że zawiera ona bardzo mało białka, ma także bardzo niską zawartość węglowodanów, tłuszczu i kalorii. Brakuje w niej również wielu witamin i minerałów. Tak niska podaż składników odżywczych może być przyczyną bólu głowy, ogólnego osłabienia i rozdrażnienia. Brak zbilansowania diety kapuścianej, jej monotonia oraz to, że nie uczy ona właściwych, „zdrowych” nawyków żywieniowych sprawia, że ma ona więcej przeciwników niż zwolenników. Do tego duży deficyt kaloryczny znaczne zmniejsza podstawową przemianę materii, a więc zaprzestanie stosowania diety może wywołać efekt jo-jo.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu Atlantafalconsjerseyspop.com w dniu publikacji opracowania. Serwis Atlantafalconsjerseyspop.com nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis Atlantafalconsjerseyspop.com nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis Atlantafalconsjerseyspop.com nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu Atlantafalconsjerseyspop.com jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Chronione przez Copyscape Plagiarism Checker - nie kopiuj treści z tej strony