Nawet jeśli nie należymy do osób otyłych, to bardzo często mamy nadprogramowe kilogramy, których chcielibyśmy się pozbyć. Szczuplejsza sylwetka nie tylko ładniej się prezentuje i dodaje nam atrakcyjności, ale też lepiej się czujemy bez zbędnego balastu. Zbilansowana dieta, ruch i dobre nawyki są w stanie pomóc nam w osiągnięciu pożądanych efektów. Jeśli dotąd nadal było ciężko zredukować masę ciała, warto spróbować diety wysokotłuszczowej Kwaśniewskiego. O licznych korzyściach płynących z tego modelu żywieniowego przekonały się już tysiące osób na całym świecie. Czas najwyższy skończyć z baniem się zdrowych tłuszczów, których nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

NA CZYM POLEGA DIETA KWAŚNIEWSKIEGO?

Twórcą diety Kwaśniewskiego jest polski lekarz i dietetyk Jan Kwaśniewski. Zgodnie z jego obserwacjami tłuste produkty odzwierzęce i wykluczenie przetworzonych węglowodanów jest drogą do zdrowia i uzyskania szczupłej sylwetki. Mięso, podroby, smalec, masło, tłusty nabiał (w tym sery, mleko i śmietana) mogą być jedzone w niemalże nieograniczonych ilościach. W odstawkę z kolei powinny pójść cukier, owoce i słodycze – produkty zawierające węglowodany proste. Jan Kwaśniewski opracował według niego najbardziej optymalne proporcje względem białka, węglowodanów i tłuszczy – 1:3:0,5. Na 1 kg masy ciała powinien przypadać 1 g białka, 3 g tłuszczu i 0,5 g węglowodanów. Twórca diety uważa, że spożywanie zbyt dużej ilości produktów zawierających węglowodany ma niekorzystny wpływ na organizm i to właśnie one odpowiedzialne są za rozwój chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy i otyłości. Z kolei jajka, tłuszcze zwierzęce, potrawy na bazie mięsa nie przyczyniają się do wzrostu poziomu cholesterolu ani do rozwoju miażdżycy naczyń krwionośnych. Osoby przestrzegające założeń tej diety, mogą odnotować w niedługim czasie wyraźną poprawę zdrowia i szybką utratę masy ciała. Zgodnie z zasadami diety Kwaśniewskiego należy spożywać trzy posiłki dziennie, nie żałując sobie produktów zawierających tłuszcz zwierzęcy. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby nie dostarczyć wraz z pokarmem więcej niż 50 g węglowodanów. W związku z tym lepiej jest zrezygnować ze spożywania owoców (szczególnie tych słodkich typu banany, daktyle, gruszki, jabłka, figi), roślin strączkowych i warzyw skrobiowych albo jeść je w bardzo ograniczonej ilości. Unikać powinno się potraw mącznych i pieczywa. Nie są zalecane produkty takie jak kasze, ryż, gotowane ziemniaki, słodkie napoje i miód. Na diecie Kwaśniewskiego można śmiało sięgać po smalec, słoninę, boczek, żółtka jaj, podroby, galarety mięsne, tłuste kawałki mięsa, tłuste ryby, napoje bez cukru, tłusty drób typu kaczka i gęś, majonez, pełne mleko, śmietana, wędliny podrobowe typu salceson i pasztet. Z warzyw polecane są przede wszystkim ogórki, sałaty, rzodkiewki, cukinie i pomidory.

DIETA KWAŚNIEWSKIEGO PRZEPISY

Na śniadanie idealnie nadaje się jajecznica smażona na maśle, z dodatkiem boczku. Można zrobić sobie pastę z żółtego sera i pasztetowej. Sprawdzą się placki serowe, parówki i papryka. Pyszne będą omlety na maśle w wersji słodkiej, czyli z truskawkami.

Na obiad można zaserwować sobie biały barszcz na kiełbasie, z dodatkiem wędzonego boczku i tłustej śmietany, jajka i plastra słoniny. Inną opcją jest golonka w przyprawach z włoszczyzną i cebulą. Można też podać tłusty bulion z żółtkami, pieczeń karkową, frytki smażone na smalcu i pokrojoną w kostkę marchew zasmażaną na maśle. Sprawdzi się też barszcz czerwony z pasztetem, żeberka duszone na smalcu i surówka z kiszonej kapusty.

Na kolację świetnie sprawdzą się jaja z masłem i mlekiem. Można też zjeść galaretkę z nóżek wieprzowych czy zapiekankę z żółtego sera, z szynką i jajami. Menu na kolację może składać się z zupy mlecznej z pełnego mleka, żółtek i masła albo z kaszanki podsmażanej na boczku. Smaczną opcją będzie tłusty twaróg ze śmietaną, żółtkami, szczypiorkiem, masłem, kromką chleba, pomidorem, ogórkiem i sałatą. Na wieczór można uraczyć się sernikiem wiedeńskim.

DIETA KWAŚNIEWSKIEGO PRZECIWWSKAZANIA

Przeciwwskazaniem do stosowania diety Kwaśniewskiego jest ciąża i okres karmienia piersią. Jest też niewskazana dla rozwijających się dzieci i osób z niską masą ciała.

DIETA KWAŚNIEWSKIEGO DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Każda dieta związana z wykluczeniem jakiś produktów spożywczych wiąże się z pewnymi minusami. Najlepsza dieta to taka, która jest dobrze zbilansowana, dostosowana do indywidualnych potrzeb. W przypadku diety Kwaśniewskiego mocno ogranicza się podaż węglowodanów, co ma wiele zalet, ale nie brakuje też wad. Po dietę tą sięga się przede wszystkim w celu zrzucenia nadprogramowych kilogramów i rzeczywiście można uzyskać pożądane efekty. Dla niektórych osób zbyt niska podaż węglowodanów w diecie może manifestować się brakiem energii i osłabieniem, szczególnie w okresie adaptacyjnym, kiedy organizm musi przestawić się na inne źródło energii w postaci tłuszczów. Kolejnym problemem, wynikającym z redukcji warzyw i owoców, jest niedobór niektórych witamin i minerałów – cynku, magnezu, potasu, żelaza, witamin z grupy B, witamin C i E. Brakuje również błonnika. Długotrwałe stosowanie diety Kwaśniewskiego często powoduje objawy takie jak ospałość i problemy z koncentracją. Mogą wystąpić zaparcia, odwodnienie, skurcze, bóle brzucha i głowy, spadek ciśnienia, zawroty głowy. Zwiększa się też ryzyko rozwoju osteoporozy, kamicy nerkowej i chorób serca.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu Atlantafalconsjerseyspop.com w dniu publikacji opracowania. Serwis Atlantafalconsjerseyspop.com nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis Atlantafalconsjerseyspop.com nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis Atlantafalconsjerseyspop.com nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu Atlantafalconsjerseyspop.com jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Chronione przez Copyscape Plagiarism Checker - nie kopiuj treści z tej strony