Okazuje się, że skuteczne diety wcale nie muszą oznaczać restrykcyjnego liczenia kalorii i rozpisywania posiłków. Nie w każdym przypadku znaczenie ma ilość, ale jakość posiłków oraz ich kompozycja. Niezwykle ważne jest to, aby dieta wpłynęła pozytywnie na nasze samopoczucie i zdrowie, a także pozwoli pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Na czym opiera się dieta Montignaca? Jakie zalety ma takie rozwiązanie?

PROGRAM DIETY MONTIGNACA

Dieta Montignaca jest odchudzającą dietą opartą na spożywaniu produktów o niskim indeksie glikemicznym. Program ten opracował francuski kardiolog Michel Montignac, wskazując, że analiza żywności pozwala nam określić to, jak dany produkt wpłynie na zawartość cukru we krwi. Bardzo ważny jest indeks glikemiczny, który obejmuje spis produktów spożywczych odnoszący się do rodzaju i ilości zawartych w nich cukrów. Skala indeksu jest określana w zakresie od 0 do 100, dzieląc się na trzy grupy:

  • Wartość 0-55 oznacza niski poziom indeksu glikemicznego,
  • Wartość 56-69 odnosi się do średniego poziomu indeksu,
  • Poziom 70-100 określa produkty z wysokim indeksem glikemicznym.

Każdy z tych aspektów zależy w głównej mierze od tego, jak dany produkt wpływać będzie na stężenie cukru we krwi. Niski IG związany jest z długim uczuciem sytości i uwalnia cukier stopniowo, w trakcie wolnego trawienia. Wysoki indeks natomiast odnosi się do produktów, które są szybko trawione i znacznie podnoszą poziom cukru we krwi. Program diety opiera się na spożywaniu mniejszych porcji, co pozwala zniwelować ryzyko głodu między posiłkami, prowadząc do zrzucenia kilku kilogramów.

DIETA MONTIGNACA JADŁOSPIS

W tym przypadku bardzo ważne jest spożywanie posiłków odpowiedniej wielkości. Największą obfitością powinno odznaczać się śniadanie, które da nam siłę i poprawi samopoczucie, bez gwałtownego skoku cukru we krwi. Przykładowo rano zjeść można kromkę chleba pełnoziarnistego i chudy twarożek lub musli z chudym jogurtem. Najważniejsze jest zachowanie danych proporcji – obfite śniadanie, mniejszy obiad i niewielka kolacja. Na obiad możemy przygotować zupę warzywną, zupę krem czy pieczone mięso lub rybę. Mała kolacja obejmować może sadzone jajko, fasolkę szparagową lub inny ciepły posiłek z niskim indeksem glikemicznym. To pozwoli zapobiec nocnemu napadowi głodu.

DIETA MONTIGNACA PRZECIWWSKAZANIA

Dla niektórych osób taka dieta i jej zalecenia mogą wydawać się dosyć skomplikowane i wymagające nakładu czasu oraz zdobycia wiedzy na temat indeksu glikemicznego danych produktów. W pierwszej fazie diety dochodzi do ograniczania produktów roślinnych, co z kolei może wiązać się z niedoborami składników odżywczych w organizmie. Długotrwałe stosowanie mało urozmaiconej diety Montignaca doprowadzi do niedoboru witaminy A i D, a także żelaza (przez eliminację czerwonego mięsa). Dieta Montignaca z pewnością znajdzie uznanie wśród osób, które rzadko sięgają po słodzone produkty, wysokoprzetworzone, czy nieodtłuszczone produkty mięsne. Po konsultacji z lekarzem taki jadłospis może okazać się zbawienny dla osób z cukrzycą typu 2 i z podwyższonym poziomem cholesterolu LDL we krwi. Kobiety w ciąży powinny także zasięgnąć porady lekarza odnośnie stosowania diety Montignaca. Dieta nie jest zalecana dzieciom i osobom młodym, a także cierpiącym na zaburzenia pracy wątroby czy nerek.

DIETA MONTIGNACA EFEKTY UBOCZNE

Program żywieniowy tego typu posiada także pewne wady, z którymi warto się zapoznać. Dla niektórych osób zakup produktów zdrowej żywności może być sporym kosztem, natomiast inne osoby narzekać mogą na kontrolowania indeksu glikemicznego. Zachowanie umiaru w tym przypadku jest bardzo ważne i doprowadzi do zrzucenia zbędnych kilogramów. Bez uporu i systematyczności osoby stosującej dietę, nie będzie można cieszyć się pożądanymi efektami. Zmiana nawyków żywieniowych nie jest łatwa, a stosowanie się do zaleceń nie zawsze jest możliwe. Najtrudniej jest przebrnąć przez fazę pierwszą, która obejmuje produkty o najniższym indeksie glikemicznym. Pewnym zaleceniem jest to, aby owoce rano jadać na czczo, co nie jest dobre dla osób cierpiących na problemy z przewodem pokarmowym. Może bowiem doprowadzić do wzdęć, mdłości i niestrawności. Pamiętajmy, że dieta wymaga nakładu czasu i cierpliwości – efekty odczujemy dopiero po wielu tygodniach stosowania. Osoby, które są na co dzień przyzwyczajone do najadania się, mogą mieć problem ze schudnięciem nawet pomimo usunięcia z jadłospisu wysokokalorycznych produktów. W diecie z zasady nie trzeba bardzo ograniczać wielkości porcji, co wpłynąć może na taki stan rzeczy. Dieta Montignaca, jak każda inna dieta, ma swoje zalety i wady. Z pewnością znajdzie się grono osób, które odczuje szybką poprawę i schudnie w krótkim czasie. Jednak nawyki żywieniowe powinniśmy zmienić w zasadzie na zawsze, aby cieszyć się zdrowiem i szczupłą sylwetką. W tym przypadku bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń odnośnie produktów z niskim indeksem glikemicznym. Rano sięgać należy po obfite posiłki, aby później były one mniejsze. Plan żywieniowy warto skonsultować z dietetykiem.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu Atlantafalconsjerseyspop.com w dniu publikacji opracowania. Serwis Atlantafalconsjerseyspop.com nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis Atlantafalconsjerseyspop.com nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis Atlantafalconsjerseyspop.com nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu Atlantafalconsjerseyspop.com jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Chronione przez Copyscape Plagiarism Checker - nie kopiuj treści z tej strony