W epoce dbania o zdrowy tryb życia i dobry wygląd różnego rodzaju diety cieszą się bardzo dużą popularnością. nie tylko pozwalają pozbyć się zbędnych kilogramów, ale także często mogą pomóc w poprawie stanu zdrowia. Oczywiście wszelkiego rodzaju diety powinny być przeprowadzane pod kontrolą lekarza, aby efekty ich stosowania były jak najbardziej korzystne dla organizmu. Jedną z diet, które w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem jest dieta niskowęglowodanowa.

ZASADY DIETY NISKOWĘGLOWODANOWEJ

Dieta niskowęglowodanowa to dieta, której główną zasadą jest dostarczanie do organizmów zmniejszonej ilości węglowodanów. Dlatego też posiłki powinny być przygotowane tak, aby były w nie jak najbardziej ubogie. Wynika to z faktu, iż właśnie węglowodany wskazuje się jako główne źródło przybierania na wadze. Według zasad diety niskowęglowodanowej, im mniej dostarczamy ich do organizmu, tym szybciej zaczyna on spalać zbędne pokłady tłuszczu i pomaga zrzucić nadwagę. Jest kilka diet, takie jak na przykład dieta Kwaśniewskiego, które zaliczane są do tej właśnie grupy. Jednakże ze względu na znaczne ograniczenia w spożywaniu niektórych produktów nie może ona być stosowana przez wszystkich. Jedną z zasad diety niskowęglowodanowej jest to, iż nie ma konieczności liczenia kalorii, nie ma także żadnych ograniczeń co do sposobu przygotowywania posiłków. Jedyna kwestią, jakiej należy pilnować jest właśnie ilość dostarczanych do organizmu węglowodanów. W tym celu dobrze jest zaopatrzyć się w tabele wartości odżywczych poszczególnych produktów i liczenie ilości dostarczanych w posiłkach węglowodanów.

JAK ZAPLANOWAĆ DIETĘ NISKOWĘGLOWODANOWĄ?

Aby skutecznie zgubić wagę dzięki diecie niskowęglowodanowej trzeba ją sobie dobrze zaplanować. Warto wcześniej zapoznać się z tabelami odżywczymi poszczególnych produktów, aby mieć orientacje co do tego które z nich zawierają najwięcej węglowodanów, a które znacznie mniej. Ponadto na pewno korzystnie jest sprawdzić przykładowe jadłospisy, aby dzięki nim móc znacznie wcześniej na przykład zrobić zakupy. Na pewno w czasie trwania diety należy zrezygnować e słodyczy w każdej postaci jak również słodzonych napojów gazowanych i niegazowanych. Tak samo powinno się wykluczyć między innymi płatki śniadaniowe, które ze względu na złożoność zawierają bardzo wiele cukru i tym samym węglowodanów. Ponadto należy ograniczyć ilość spożywanych warzyw korzeniowych, dozwolone są one w niewielkich ilościach. Nie powinno się także spożywać ziemniaków czy grubych kasz, są one bowiem źródłem tak zwanych węglowodanów złożonych. Podczas stosowania diety nie można zapominać o tym, aby pić odpowiednio dużo wody, która pomaga w oczyszczaniu organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii. Według niektórych źródeł powinno się wypijać minimum 2 litry wody, poza napojami takimi jak kawa czy herbata. Te napoje są na diecie niskowęglowodanowej dozwolone, oczywiście pod warunkiem iż nie będą słodzone. Wykluczone są również przekąski typu chipsy czy paluszki, które dostarczają sporą dawkę węglowodanów przy jednoczesnej bardzo małej ilości innych składników.

DIETA NISKOWĘGLOWODANOWA JADŁOSPIS

Przykładowy jadłospis na diecie niskoweglowodanowej nie jest trudny do opracowania. Nie można zapominać o tym, aby jeść przynajmniej 5 posiłków dziennie. Dobrze jeśli przerwy pomiędzy nimi wynoszą około 3 godzin, co pozwala na dobre trawienie pokarmu i utrzymanie odpowiedniego poziomu metabolizmu. Przykładowe posiłki diety niskowęglowodanowej:

Śniadanie:

  – Jajecznica (2-3 jajka) smażona na maśle – dodatkowo pomidor lub inne warzywo;
  – Parówki o wysokiej zawartości mięsa, czyli minimum 90 procent. Dozwolone kilka sztuk, do tego warzywo, na przykład pomidor skropiony oliwą z oliwek i z dodatkiem przypraw;
  – Sałatka z warzyw i tuńczyka z puszki, przyprawiona oliwą z oliwek;

Drugie śniadanie:

  – Jabłko (małe) i garść migdałów;
  – garstka orzechów laskowych i jogurt typu greckiego, wymieszany z niewielką ilością borówek;
  – Śliwki i orzechy włoskie (po garstce);

Obiad:

  – Ryba gotowana na parze (na przykład halibut czy pstrąg), sałatka z pomidorów z oliwą z oliwek;
  – Gulasz gotowany z warzywami (z czerwonego mięsa, na przykład łopatka);
  – Mięso czerwone (karkówka lub łopatka) pieczone w folii z warzywami;

Podwieczorek:

  – Serek wiejski (o niskiej zawartości tłuszczu), można wymieszać z owocami lub domowym dżemem (łyżeczka);
  – kabanosy (najlepiej wybrać te dobrej jakości z duża ilością zawartości mięsa);
  – dowolne warzywa (mniej więcej dwie szklanki);

Kolacja:

  – Sałatka z sałaty i warzyw (rzodkiewka, pomidor) z pieczoną piersią z kurczaka, bez skórki;
  – Gotowane warzywa (na przykład brokuły), doprawione oliwą z oliwek i przyprawami;
  – Warzywa duszone na patelni z kurczakiem (na przykład pieczone udko, oczywiście bez skórki);
PRZECIWSKAZANIA DO DIETY NISKOWĘGLOWODANOWEJ

Dieta niskowęglowodanowa jest dobrym sposobem na pozbycie się nadwagi, jednakże nie zawsze może być stosowana. Na pewno przeciwwskazaniem jest ciąża i karmienie piersią, ponieważ w tym okresie kobieta potrzebuje odpowiedniej ilości węglowodanów, aby zapewnić właściwe odżywienie sobie i dziecku. Ponadto ze względu na bardzo niski poziom węglowodanów w diecie nie jest ona dobrym rozwiązaniem dla osób chorych na cukrzycę. wówczas jej stosowaniem może odbywać się tylko pod kontrolą lekarza, zwłaszcza jeśli ktoś przyjmuje leki na stałe. Ponadto w czasie trwania diety należy się liczyć ze zmniejszoną ilością energii, zmęczeniem czy nawet występującymi bólami głowy. Ponadto można notować pewne problemy ze strony układu pokarmowego, związane ze zmianą sposobu odżywiania.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu Atlantafalconsjerseyspop.com w dniu publikacji opracowania. Serwis Atlantafalconsjerseyspop.com nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis Atlantafalconsjerseyspop.com nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis Atlantafalconsjerseyspop.com nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu Atlantafalconsjerseyspop.com jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Chronione przez Copyscape Plagiarism Checker - nie kopiuj treści z tej strony